Najszybsze znajomości - Mates.pl
Nie zalogowano
xxczarnakotkaxx
Miłego weekendu wszystkim życzę:)
Aktywność
Znajomi
Opinie
Nominacje
Naklejki
xxczarnakotkaxx blog
Społeczeństwo- Hejt w Internecie- ochrona prawna
26 lutego 2018

Moi drodzy ! Wielu z nas pewnie spotkało się z sytuacją, że ktoś pisał na nasz temat nieprawdziwe informacje,przez które mieliśmy 

kłopoty,nieprzyjemnosci lub po prostu sprawiły one nam przykrość. Poczucie anonimowości,jakie daje Internet,sprzyja rozlewaniu się

krytyki wszystkich i wszystkiego,podawaniu nieprawdziwych, często krzywdzących i obraźliwych opinii w przekonaniu, że ich 

autorstwo nigdy nie zostanie ujawnione . Pamiętajmy, że takie zachowania nie są bezkarne,a ich sprawcy powinni być świadomi ich 

konsekwencji.

 

HEJTERZY - słownik języka polskiego definiuje pojęcie hejtera następująco: hejter to osoba, która publicznie wyraża swoją niechęć lub

nienawiść w stosunku do kogoś ( zazwyczaj wykorzystując zasoby internetowe,np.fora,portale społecznościowe,fanpage'e). 

 

Teraz pozwolę sobie na napisanie kilka zadań o wolności słowa . Napewno każdy z Was o tym słyszał? Trzeba zacząć od tego, że Wolność Słowa została uregulowana przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej Dz.U.1997.78.483  z dnia 2 kwietnia 1997r.

Art.54 Zasada wolności poglądów: 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane .Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej .

 

Moi drodzy! Każdy z nas ma prawo do wyrażania swojej opinii i korzystania z wolności słowa,np.gdy padliśmy ofiarą nieuczciwego mechanika samochodowego,mamy prawo do wyrażenia swojego zdania.Tylko pamiętajmy, że powinno to mieścić się w granicach uczciwej krytyki, która jest oparta na faktach,jest uzasadniona i następuje z poszanowaniem godności innej osoby.W granicach dozwolonej krytyki mieści się przede wszystkim opinia, która nie poddaje się analizie pod kryterium prawda/ fałsz . Po wizycie w restauracji możemy wystawić  opinię określającą: czy nam smakowało czy nie,czy wystrój wnętrza nam się podobał czy nie,czy obsługa restauracji była miła  czy nie itd.itd.

 

A teraz kilka słów o walce z zjawiskiem hejtu . Kodeks karny wskazuje także na dwa przestępstwa, które mogą wyniknąć z hejtu: 

- znieważenie (art.216 Kodeksu karnego ) polega na obrazaniu innej osoby lub na ubliżającym wobec danej osoby zachowaniu

 - zniesławienie ( art.212 Kodeksu karnego) polega na pomawianiu innych,czyli stawianiu im bezpodstawnych zarzutów,oskarzaniu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą doprowadzić do ponizenia pomawianego w opinii publicznej lub może narazić go na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska,zawodu lub rodzaju działalności.

Teraz powiem Wam co robić w takich przypadkach,gdy spotka nas hejt.. W pierwszej kolejności  właściciele serwisów społecznościowych,forum internetowego,stron internetowych, mają jasno sprecyzowany regulamin,wskazujacy na prawą i obowiazki użytkowników,a zwłaszcza wskazują co jest niedopuszczalne. Właściciele portali mogą usuwać niestosowne wpisy, wykluczać osobę nie stosującą się do regulaminu i blokować numer IP lub adres e-mail,spod którego przychodziły dotychczasowe wpisy.

W przypadku stron internetowych,osoby pokrzywdzone obraźliwymi słowami,mogą skontaktować się z właścicielem portalu,żadajac  usunięcia szkalujących wpisów,stosownie to argumentując .Możemy poprosić o usunięcie wpisu również jego autora.

Jeżeli takie działania nie przyniosą porządanego efektu,możemy skierować sprawę na droge prawną.

 

Mamy do wyboru drogę karną w postępowaniu karnym i drogę cywilną w postępowaniu cywilnym. O drodze karnej była już mowa,gdy opisywałam Wam przestępstwo znieważenia i pomówienia inaczej krótko ujmując zniesławienia.W przypadku drogi cywilnej przysługuje nam prawo wniesienia pozwu o ochronę dóbr osobistych i sformułowania roszczeń wyżej wskazanych,a wynikających z art.24 Kodeksu Cywilnego. 

Możemy wytoczyć powództwo zarówno autorowi szkalujących wpisów,jak i administratorowi strony internetowej, jeżeli nie chciał usunąć wpisów. Tu będzie konieczne wskazanie danych sprawcy  hejtu ,ale uzyskanie samodzielnie jego nazwiska  czy adresu jest wręcz niemożliwe.

 

Można w tym celu złożyć skargę na Policji wraz z wnioskiem o ustalenie przez Policję danych osobowych.Jako podstawę prawną należy wskazać art.488 KPK. Możemy również zwrócić się do właściciela strony internetowej o udostępnienie adresu e-mail lub numeru  IP . Jeżeli administrator odmówi,zasłaniając się ustawą o ochronie danych osobowych,to możemy wystąpić do Generalnego Inspektora  Ochrony Danych Osobowych, który może wydać decyzję administracyjną nakazującą administratorowi danych o wskazanie danych hejtera i ich udostępnienie pokrzywdzonemu.Jeżeli GIODO odmówi to można skierować skarge do Sądu Administracyjnego.

 

Procedury sa dość długie i wiele osób już na początku drogi się poddaje.Zjawisko hejtu jest jednak  coraz to bardziej powszechniejsze i dzięki temu pojawia się dość obszerne orzecznictwo .Zachodzące zmiany ułatwiają dochodzenie swoich praw,wiec  moi drodzy warto zatem zawalczyć o ochronę swojego dobrego imienia,korzystając z profesjonalnej pomocy prawnej.Mam nadzieję, że Was az tak bardzo nie zanudziłam hm? Pozdrawiam i dziękuję za uwagę; zapraszam do wyrażania swoich opinii i spostrzeżeń.

0
1 | Przeczytano 203 razy
ilam555, 24 , Warszawa
18 czerwca 2018, 19:54
Moim skromnym zdaniem, hejterzy to ludzie pozbawieni ambicji, chcący zabłysnąć jakimś prymitywnym wpisem lub komentarzem, pożerani przez zazdrość. Takich raczej powinno się leczyć terapiami psychologicznymi, choć często niestety takie obelgi psują dobre opinie o kimś. No ale cóż żyjemy w takim a nie innym społeczeństwie.
xxczarnako...
Nawigacja
Zdjęcia
O mnie
Blog
Ściana i opinie
Nagrody
Znajomi
Filmy
Pojedynki
Naklejki
Pocałuj
Nominuj
Mates.pl używa ciasteczek (cookies) aby polepszyć jakość obsługi. Możesz dowiedzieć się więcej na tutaji w naszej polityce prywatności.
Jeśli się z tym nie zgadzasz, zmień ustawienia swojej przelądarki tak, aby nie akceptowała cookies.